Przedszkolny Zespół Wokalno-Taneczny "Mini Mały Śląsk"

-krótki rys działalności

 

Przedszkolny Zespół Wokalno-Taneczny "Mini Mały Śląsk"  ( "MMŚ") powstały w Przedszkolu Nr 4 w Radzionkowie dnia 21.01.2010r., z inicjatywy nauczycielki Barbary Buchacz, krzewi gwarę śląską i wartości regionalne "Małej Ojczyzny".

Zespół "MMŚ"  to swoistego rodzaju "przedsionek" do lokalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk"; to novum w realizacji działań muzyczno-rytmicznych i regionalnych na poziomie kształcenia dzieci w wieku 4-6 lat.

W roku szkolnym 2010/2011 dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycielki w prowadzenie 25-osobowej grupy przedszkolaków-członków, przedszkole może poszczycić się sukcesami na szczeblu lokalnym i powiatowym.

Pierwszy raz grupa zaistniała na scenie C. K. "Karolinka" w Radzionkowie w styczniu 2011r. - na zaproszenie wówczas prowadzącego  zespół "Mały Śląsk"- pana Kazimierza Ratajczaka. Gościnny występ na deskach sceny radzionkowskiej pozostał na stałe w pamięci członków całego zespołu "MMŚ", a uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka,corocznie organizowana przez  Zespół Pieśni I Tańca "Mały Śląsk", zostawiła niezapomniane wrażenie ze współpracy obu zespołów.

Ponadto, tego samego roku, debiutujący duet wokalny zespołu "MMŚ": Oliwia - Robert odnosi pierwsze sukcesy :

III miejsce w I "Talentiadzie" organizowanej w Radzionkowie i główną nagrodę  - I miejsce w I Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanej dla dzieci przedszkolnych z powiatu tarnogórskiego.

Zespół w kolejnych latach podlega ciągłym zmianom ( ze względu na dorastanie dzieci przedszkolnych i ich kończenie edukacji przedszkolnej ). Jednak dzięki staraniom inicjatorki rozwija się i istnieje po dzień dzisiejszy!

Największe sukcesy, jak do tej pory, odnosi w roku szkolnym 2013/2014 z 9-osobową grupą (chętnych) śląskich dzieci.

Przeogromne zaangażowanie niezastąpionych rodziców dzieci oraz prowadzenie podczas nieobowiązkowych zajęć dodatkowych w przedszkolu autorskiego projektu edukacyjnego inicjatorki zespołu  o nazwie: "Edukacja regionalna w Przedszkolu Nr 4 w Radzionkowie" staje się małym krokiem do budowania wzorców śląskiej rodziny.

W maju 2014r., z nieukrywaną satysfakcją wszystkich stanowiących zespół,  "Mini Mały Śląsk" może pochwalić się prestiżowymi osiągnięciami:

I miejsce w międzymiastowym III konkursie "GRYFNEJ GODKI" w Piekarach Śląskich, I miejsce w gwarowym przedsięwzięciu - III konkursie "Przidom do nos po niyszporach" w lokalnej parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem WNMP w Radzionkowie-Rojcy oraz II miejscem (najbardziej znaczącym dla zespołu "MMŚ" !- na szczeblu wojewódzkim! ) XXI Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie śpiewanie" im. prof. A. Dygacza.

Podsumowaniem niebywałej pracy dzieci, rodziców i nauczycielki jest wspólnie zorganizowana ( na koniec działań projektu edukacyjnego w roku szkolnym 2013/2014 ) autokarowa wycieczka integracyjna do Koszęcina- siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im.  Stanisława Hadyny.

"Gwiazdorskie" dzieci we wrześniu 2014r. przestają należeć do zespołu  "MMŚ", gdyż stają się absolwentami przedszkola (ku uciesze nauczycielki,  edukacja regionalna u połowy z nich nadal trwa!-w Zespole Pieśni i Tańca "Mały Śląsk").

We wrześniu 2014r., z początkiem roku szkolnego 2014/2015, zupełnie zmienia się skład Przedszkolnego Zespołu Wokalno-Tanecznego "Mini Mały Śląsk" .

Obecnie zespół "MMŚ" liczy 8 dzieci: 2- czteroletnich, 5-pięcioletnich i 1 sześcioletnie.

Rok 2014/2015- to kolejny rok pracy dla zachowania tożsamości kulturowej mniejszości śląskiej na rzecz dobrej przyszłości "Naszej" Śląskiej Ziemi, a zorganizowana tym razem wycieczka do Koszęcina w dniu 12.09.2014 r. jest inauguracją szczególnego roku- "jubileuszu 5-lecia" zespołu "MMŚ", który przypada 21.01.2015 roku!

Inicjatorka, która pozyskała rodzica stale zaangażowanego pracą dla regionalizmu śląskiego, ma nadzieję, że zespół "Mini Mały Śląsk" będzie w dalszym ciągu dobrą  i śląską "wizytówką" pracy Przedszkola Nr 4 Radzionkowie.

Zdjęcia z ważniejszych spotkań zespołu "MMŚ" proszę oglądać w galerii "MMŚ"- serdecznie zapraszam:)

Z pozdrowieniami.

nauczycielka Barbara Buchacz

 

 

Ważna wiadomość!

Dnia  23. 01. 2015r. - Przedszkolny Zespół Wokalno - Taneczny " Mini Mały Śląsk" uświetni śląską biesiadą z udziałem wszystkich chętnych członków zespołu razem z ich rodzinami: jubileusz 5-lecia istnienia "MMŚ".

Wspólna zabawa  rozpocznie się o 17.00. w Domu Śląskim w Katowicach ( siedziba Związku Górnośląskiego, ulica Stalmacha 17).

Autokar na biesiadę wyruszy  o 16.00. z parkingu naszego przedszkola.

Planowany powrót autokarem : 20.00.

Przewidziany koszt całej imprezy: 15zł. od osoby. (koszt zależny od liczby zgłoszeń).

Koszt obejmuje przejazd autokarem  (w obie strony), poczęstunek  i niespodziankę.

Organizatorka- założycielka zespołu "MMŚ" prosi o zgłoszenie i potwierdzenie obecności  uczestników biesiady śląskiej do dnia 29.12.2014r., pełna płatność przed wejściem do autokaru; 23.01.2015r.- serdecznie zapraszamyUśmiech

"Oko "zespołu- kochana p. Małgosia U.- zaprasza członków-absolwentów i ich rodziny do udziału w biesiadzie drogą telefoniczną.   Uprzejmie proszę o potwierdzenie liczby chętnych drogą sms-ową. Serdecznie dziękujemy!

 

We use cookies
Serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.